Na samym wstępie wraz z pacjentem opracowywany jest całościowy plan leczenia. Brane są wówczas pod uwagę wyniki badań oraz pomiarów kostnych Pacjenta. Dopiero po wykonaniu wnikliwej diagnostyki przed implantacyjnej oraz zaplanowaniu procesu leczenia możliwe jest przeprowadzenie zabiegu implantacyjnego. Lekarz przedstawia Pacjentowi wszelkie dostępne informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach, omawia zalety i wady każdej z nich.
Planowanie leczenia rozpoczyna się szczegółową oceną:
W przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia Pacjenta, lekarz stomatolog kontaktuje się z jego lekarzem prowadzącym i po konsultacji i analizie przedstawionych wyników wspólnie wydają zgodę/odmowę na przeprowadzenie planowanego leczenia.
W czasie procesu gojenia implantu ogólny stan zdrowia Pacjenta może się pogorszyć, z przyczyn niezależnych od leczenia implantologicznego. Aby móc przewidzieć lub oszacować mogące wystąpić skutki leczenia, należy wykonać i przedstawić wyniki ogólnomedycznych badań.
Każdego Pacjenta prosimy o przedstawienie wyników ostatniego ogólnego badania krwi (nie starszych niż sprzed 3 miesięcy) lub wykonanie nowych, w skład których wchodzi:
Przed zabiegiem lekarz musi również określić jakościowe i ilościowe zmiany w kościach szczęki i żuchwy. Informacje te potrzebne są do oceny kości przed umieszczeniem wszczepu zębowego, ale też do monitorowania zmian zachodzących w kości po wprowadzeniu wszczepu. Podstawowym narzędziem diagnostycznym w tym wypadku jest zdjęcie rentgenowskie (pantomogram), na podstawie którego ocenia się, czy kość spełnia wszelkie normy wymagane do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Co więcej, zdjęcie rentgenowskie pozwala na dokładne wyznaczenie miejsca implantacji.
Gdy zdjęcia rentgenowskie nie dają wystarczającej wiedzy na temat warunków kostnych Pacjenta wówczas wykonujemy tomografię komputerową. Rozwój tomografii komputerowej (CT) poszerzył spektrum możliwości wykonywania precyzyjnych badań. Tomografia całkowicie zrewolucjonizowała proces przygotowania do zabiegu. Badanie to umożliwia analizę stanu i jakości tkanki kostnej dostarczając informacji odnośnie gęstości, wysokość i szerokość kości. Trójwymiarowy obraz kości żuchwy i szczęki daje gwarancję precyzyjnego zaplanowania zabiegu implantacji.
W placówce Primadent dysponujemy najnowszej generacji aparatem do cyfrowej rentgenodiagnostyki-Planmeca 3DS, który do minimum ogranicza dawkę promieniowania.
Dopiero po wykonaniu wnikliwej diagnostyki przed implantacyjnej lekarz przedstawia Pacjentowi informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach leczenia oraz wymienia zalety i wady każdej z nich. Na tym etapie przedstawiany jest też kosztorys planowanego leczenia implanto - protetycznego, jak i przewidywane terminy płatności. Pacjent jest informowany o trwałości takiej inwestycji tzn. o sukcesach leczenia implantologicznego i możliwych powikłaniach.
Zawsze też pada ze strony Pacjenta pytanie o gwarancję utrzymania uzupełnienia protetycznego na implantach.
Teoretycznie implant powinien być niezniszczalny, ale żaden stomatolog nie może udzielić rękojmi wieczystej. W medycynie nie ma rękojmy - jest statystyka, a ona jest nieubłagana. Implant osadzony jest w żywym organizmie i część reakcji indywidualnych na ciało obce oraz chorób, które mogą się ujawnić w przyszłości jest nieprzewidywalna. Chodzi tu o część wewnątrzkostną tzn. sam implant tkwiący w kości, nadbudowa protetyczna oczywiście może być obejmowana rękojmą.
Nawet jeśli lekarz lub firma produkująca implanty udziela rękojmy to nakłada jednak na Pacjenta także obowiązki. Zobowiązuje do utrzymywania wysokiego poziomu higieny przez pacjenta oraz do zabiegów profesjonalnego oczyszczania, wykonywanych w specjalistycznych gabinetach. Zazwyczaj zabiegi te łączy się z rutynową wizytą kontrolną, ale niektórzy Pacjenci wymagają dodatkowego oczyszczania łączników tytanowych nawet co trzy miesiące.
W przypadku wykonywania zabiegu implantacji z dodatkową regeneracją kości lekarz zwykle zastrzega sobie ograniczenie odpowiedzialności za wynik leczenia. Rokowanie powodzenia takich zabiegów jest znacznie mniejsze.
Pacjent powinien też być świadom, że niektóre z elementów uzupełnienia mogą ulec zużyciu i będą wymagały wymiany (śrubki, części z akrylu lub kompozytu). Wymiana tych elementów na nowe odbywa się zwykle odpłatnie według stawek ściśle wcześniej ustalonych.