Leczenie kanałowe to dzisiaj zabieg całkowicie bezbolesny, współczesna endodoncja jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną stomatologii. Wymaga najnowocześniejszego sprzętu, na światowym poziomie oraz wielu specjalistycznych szkoleń i ponadprzeciętnych umiejętności lekarza. Nowoczesne leczenie kanałowe jest specjalnością naszej placówki.
Dzięki zastosowaniu mikroskopów zabiegowych oprócz standardowego leczenia podejmujemy się leczenia kanałowego trudnych przypadków:
Jesteśmy w stanie wyleczyć prawie wszystkie zęby, które często do tej pory były usuwane. Nawet bardzo zniszczony ząb prawidłowo wyleczony kanałowo może po odbudowie służyć Pacjentowi jeszcze wiele lat.
Świadczymy także usługi z zakresu specjalistycznego leczenia kanałowego pod mikroskopem dla Pacjentów z innych placówek i gabinetów szukających takiej pomocy.
Leczenie biologiczne miazgi
Celem leczenia biologicznego jest zachowanie przy życiu miazgi (wewnętrznej tkanki zęba), w sytuacji wystąpienia początkowych postaci zapalenia miazgi (zapaleń odwracalnych). Zakończone sukcesem pozwala na osiągnięcie najlepszego efektu leczniczego - żywego, naturalnego zęba! Leczenie to polega na usunięciu przyczyny choroby, którą zwykle jest próchnica lub uraz zęba oraz zabezpieczenie zęba zastosowaniem specjalnych preparatów ochronnych i wypełnieniem ubytku. Metoda ta daje ogromną szansę zachowania zęba, ale warunkiem jej zastosowania jest miazga w stanie zapalenia odwracalnego - dlatego ważne jest wczesne wychwycenie ubytku próchnicowego lub jak najszybsze zgłoszenie się po urazie zęba do gabinetu stomatologicznego.
Leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi
Ta metoda leczenia stosowana jest z powodzeniem w bardziej zaawansowanych fazach zapalenia miazgi. Istotą leczenia kanałowego jest usunięcie z komory i kanałów korzeniowych zęba chorej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Po tym etapie dalsza część kuracji przebiega typowo. W naszej placówce wynik leczenia kanałowego oceniany jest od razu dzięki możliwości wykonania cyfrowego zdjęcia rentgenowskiego natychmiast po wypełnieniu kanału/ów na miejscu na fotelu dentystycznym.
Leczenie martwicy i zgorzeli miazgi
Leczenie to różni się od leczenia kanałowego zapaleń miazgi nieodwracalnych koniecznością większego poszerzenia kanałów zęba oraz stosowaniem silnych środków odkażających, w celu pozbycia się bakterii mogących stanowić zagrożenie dla całego organizmu.
Leczenie zapaleń tkanek około wierzchołkowych
Zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek otaczających korzeń zęba mogą stanowić poważny problem dla Pacjenta. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe, utrudnienie żucia a w niektórych przypadkach obrzęk tkanek, gorączka, ogólne osłabienie, chociaż zdarza się, że przebiegają bezobjawowo. Leczenie tych schorzeń przebiega podobnie jak leczenie w przypadku martwicy czy zgorzeli miazgi, czasami wymaga większej liczby wizyt i rozłożenia ich w czasie.
Rewizja leczenia kanałowego (powtórne leczenie kanałowe)
Większość zębów prawidłowo przeleczonych kanałowo i szczelnie odbudowanych może przetrwać tak długo jak zęby naturalne. Jednak w niektórych przypadkach mimo leczenia kanałowego proces chorobowy postępuje. Czasem po paru miesiącach, a nawet latach od zakończenia leczenia endodontycznego ząb może zacząć boleć. Jeśli pierwsze leczenie kanałowe nie powiodło się lub pojawiły się dodatkowe komplikacje można nawet trzeba przeprowadzić powtórne leczenie kanałowe.
Rewizję leczenia endodontycznego przeprowadza się w sytuacji:
Powtórne leczenie endodontyczne jest trudniejsze i bardziej skomplikowane niż pierwotne. Wiąże się z koniecznością usunięcia materiału wypełniającego kanały, odnalezieniem pominiętego kanału, czy zlokalizowaniem i usunięciem fragmentu złamanego narzędzia kanałowego (co często jest przyczyną rewizji). W tych przypadkach nieocenione jest zastosowanie mikroskopu endodontycznego oraz ultradźwięków, dzięki którym wiele zębów, które dotychczas musiałyby być usunięte można dziś uratować!
Zamykanie perforacji dna komory i kanałów korzeniowych
Są sytuacje, kiedy w wyniku leczenia kanałowego doszło do powstania perforacji dna komory lub kanału korzeniowego. Konieczne jest wówczas odkażenie oraz szczelne zamknięcie takiego otworu. Jedynym obecnie stosowanym materiałem, który umożliwia szczelne i trwałe jego zamknięcie, jest MTA.
Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych oraz wkładów koronowo-korzeniowych
Czasami zdarza się, że w zębie nieprawidłowo leczonym kanałowo znajduje się wkład koronowo-korzeniowy (potocznie zwany sztyftem), bądź złamane narzędzie kanałowe. Należy go usunąć, aby uzyskać dostęp do kanału, który chcemy powtórnie oczyścić. Usuwanie takich drobnych odłamków tkwiących w zębie wymaga nowoczesnej aparatury oraz specjalistycznego leczenia, bez którego taki ząb prawdopodobnie nadawałby się do ekstrakcji.
Leczenie kanałowe zębów stałych z nieuformowanym korzeniem
Leczenie endodontyczne zębów z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia jest zagadnieniem, które sprawia lekarzom stomatologom ogólnie praktykującym wiele problemów. Zęby stale z niezakończonym rozwojem wierzchołka korzenia są bardzo trudne w leczeniu endodontycznym i wymagają od lekarza ponadprzeciętnych umiejętności oraz zaawansowanego technologicznie sprzętu wraz z materiałami.