Przed rozpoczęciem leczenia zawsze należy zrobić zdjęcie rentgenowskie, które umożliwia ocenę warunków anatomicznych korzeni jak również obecność zmian okołowierzchołkowych. Zdjęcie pokazuje także czy ząb był wcześniej leczony i czy poprzednie leczenie było prawidłowe.
Leczenie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które jest w zupełności wystarczające, żeby Pacjent nie czuł bólu.
Wszystkie zabiegi podczas leczenia endodontycznego powinny być przeprowadzone w pełnej izolacji od dostępu śliny, aby skutek leczenia był efektywny i długotrwały. W tym celu lekarz stosuje koferdam, ssak, ślinociąg.
Koferdam, lub inaczej ślinochron, to stosunkowo nowe urządzenie, które pomaga lekarzowi utrzymać suchość w polu zabiegowym w celu izolacji zęba od śliny i ochrony Pacjenta. Następnie lekarz otwiera wnętrze zęba, ostrożnie otwiera wejścia kanałów. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego i/lub przy pomocy elektronicznego urządzenia (endometru) do mierzenia długości kanałów. System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych, tak żeby usunąć również zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznych ścian kanałów. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnymi.
Po oczyszczeniu, poszerzeniu i osuszeniu kanałów korzeniowych kanały wypełnia się gutaperką oraz specjalną pastą uszczelniająca (sealerem). Chodzi o to, by system kanałowy zamknąć hermetycznie i zabezpieczyć przed bakteriami. Znanych jest kilka różnych metod wypełnień.
Naszym zdaniem najlepsza jest gorąca gutaperka, która spełnia wszystkie wymagania stawiane takim materiałom: jest nierozpuszczalna, bardzo łatwo adaptuje się do nieregularnej powierzchni kanału zęba. Dzięki jej podgrzaniu staje się płynna i rozkłada się równomiernie w kanale głównym i kanałach bocznych.
Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu i cierpliwości lekarza, rzadko kończąc się na jednej wizycie. Choć oczywiście istnieje możliwość całkowitego leczenia kanałowego na jednej wizycie łącznie z ostatecznym wypełnieniem zęba. Prawidłowe wypełnienie kanału za pomocą jednej z wybranych metod wypełniania wymaga jednak od operatora dużej sprawności i pewnego doświadczenia.
Na powodzenie leczenia kanałowego w dużym stopniu ma wpływ sposób odbudowy zęba po leczeniu. Jak wynika z badań założenie dużej plomby jest niewystarczające. Wskazana jest odbudowa protetyczna za pomocą inlay, onlay lub korony protetycznej.