ODŻYWIANIE A ROZWÓJ PRÓCHNICY U DZIECI
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na stan higieny jamy ustnej są zbilansowana dieta i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Odżywianie wpływa nie tylko ogólnie - na cały organizm, ale i na stan uzębienia warunkując prawidłową budowę zębów, przyzębia, kości szczęk, mięśni i narządu żucia. Miejscowo zalegając na zębach stwarza dogodne warunki do rozwoju próchnicy.
Na co należy zwrócić uwagę w diecie dziecka?
Nade wszystko pamiętaj, że szczególnie szkodliwe dla zębów jest karmienie malucha słodkimi papkami lub podawanie do picia słodkich soków oraz podjadanie między głównymi posiłkami!!! Słodycze i soki podawaj po posiłku i zaraz umyj dziecku zęby (ma to jeszcze te zaletę, że po porządnym obiadku malec nie pochłonie dużej ilości słodkości :).
Jeśli karmisz piersią, pamiętaj, że mleko matki tak samo powoduje próchnice, jak inne produkty z zawartością węglowodanów!
Ogranicz częstość spożywania słodkich przekąsek i słodkich napojów, nie przesładzaj pożywienia. Bezpieczniejsze dla zębów jest zjedzenie jednorazowo słodyczy niż ich ciągłe „podjadanie”. Polecamy wprowadzić sposób szwedzki – jedzenie przez dziecko słodyczy 1x w tygodniu np. w soboty. Przez cały tydzień dziecko zbiera słodycze do kolorowego pudełka i wybrany 1 dzień w tygodniu je zjada.
Zalecenia dietetyczne:
Zęby mleczne oraz nowo wyrżnięte zęby stałe wymagają specjalnej opieki, ponieważ ich szkliwo jest nie w pełni dojrzałe. Trzeba o nie szczególnie dbać zwracając uwagę na dokładne szczotkowanie oraz odpowiednią dietę bogatą w wapń, witaminy D, A, C, oraz fluor.
Należy również: