Lakowanie (uszczelnienie bruzd) polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach płynnym kompozytem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami w których gromadzą się resztki pokarmowe i są trudne do oczyszczania standardową szczoteczką do zębów, a to sprzyja powstawaniu ognisk próchnicy już we wczesnym okresie uzębienia stałego.
Zabieg uszczelniania powinno przeprowadzać się jak najszybciej po wyrżnięciu zęba. Ważnym jest, aby ząb uszczelniany był już na tyle wyrżnięty, aby można go było odizolować od wilgotnego środowiska jamy ustnej. Pozwala to na kontynuowanie procesu dojrzewania zęba, a po całkowitym jego wyrżnięciu zmniejsza ryzyko próchnicy. Uszczelnia się trzonowce, mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe,. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowce stałe). Pojawiają się one ok. 6. roku życia - stąd potrzeba profilaktycznego ich lakowania. Redukcja próchnicy, nawet ok. 90%, jest zależna od utrzymania się materiału uszczelniającego.
Zabezpieczone zęby kontroluje się co 6 miesięcy. Tam, gdzie uszczelniacz wypadł lub uległ starciu, ponawia się lakowanie lub dokłada materiał, aby zwiększyć jego skuteczność.