Szalony rozwój stomatologii nie ominął protetyki. Współczesne techniki odbudowy utraconych tkanek zęba to nie tylko wypełnienia, ale także estetyczna odbudowa protetyczna. Uzupełnienia protetyczne pełnoceramiczne są najlepszym rozwiązaniem dla Pacjentów oczekujących uzupełnień o najwyższej estetyce.
Pomimo, że metalowo-porcelanowe korony i mosty są wciąż standardem, który w wielu przypadkach umożliwia pełną rehabilitację jamy ustnej, to z punktu widzenia estetyki uzupełnienia takie nie zawsze spełniają oczekiwania Pacjentów. Metal podbudowy jest nieprzezierny i odbija światło w niekorzystny sposób, co może wpływać na sztuczny, matowy wygląd całej odbudowy. Im więcej światła w sztucznej koronie tym bliżej naturalnych ludzkich zębów. Pamiętajmy , że niektóre materiały jak metale nie przepuszczają światła, a więc pomimo perfekcyjnego wykonania nigdy nie osiągniemy sukcesu estetycznego.
W przeciwieństwie do nich korony i mosty pełnoceramiczne zbudowane z naturalnych materiałów są tak podobne do prawdziwych zębów, że nie można ich odróżnić. Mają taką samą przepuszczalność światła jak w przypadku zębów naturalnych. Dlatego obecna protetyka stosuje coraz więcej materiałów o zwiększonej przeświecalności (ceramika). Ceramika posiada ogromnie pozytywny wpływ na dziąsła Pacjenta. Żaden inny materiał stosowany dotychczas w stomatologii nigdy nie miał tak wielkiej biozgodności. Przy ceramice dziąsło nie wykazuje stanów zapalnych. Materiał jest całkowicie wolny od uczuleń w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych metali na bazie stopów chromo niklowych.
Korony pełnoceramiczne wykonane są na podbudowie tlenku glinu (system procera) i z tradycyjnej porcelany skaleniowej. Stosuje się je najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Charakteryzują się doskonałą estetyką - doskonale naśladują zęby naturalne, są biozgodne z tkankami miękkimi i nie dają uczuleń.
Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu
Cyrkon - materiał ceramiczny zbliżony do ideału. Od wielu lat jest on wykorzystywany w technologii kosmicznej. W medycynie został zastosowany jako materiał eliminujący stopy metali, a w stomatologii stanowi podbudowę wielu prac protetycznych. Tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, w kolorze naturalnego zęba. Wytwarzany jest w oparciu o technologię komputerową, dzięki czemu uzyskuje się największą szczelność i dokładność. Jest biozgodny i nie daje uczuleń. Tlenek cyrkonu to obecnie materiał o najwyższych parametrach dla konstrukcji protetycznych.
Prace na bazie cyrkonu i tlenku glinu charakteryzują się najwyższą dokładnością, czyli maksymalną precyzją, bowiem wykonywane są w nowoczesnej technice CAD-CAM czyli komputerowego skanowania i frezowania.