Zęby mleczne, tak samo jak stałe, mogą być zaatakowane przez próchnicę, która nieleczona prowadzi do bolesnych stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do pojawienia się braków uzębienia. To z kolei prowadzi do zahamowania wzrostu kości i zaburzeń zgryzowych (stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów, zatrzymanie zęba stałego w kości). Ropne stany zapalne zębów są źródłem infekcji dla całego organizmu młodego Pacjenta. Mogą również wpływać na uszkodzenie zawiązków zębów stałych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie korzeni zębów mlecznych.
Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych leczymy poprzez ich oczyszczenie i zakładanie wypełnień. Jeśli istnieje taka potrzeba to stosujemy sedację, oszczędzając dziecku stresu związanego z wykonaniem znieczulenia. Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień w zależności od wskazań klinicznych i upodobań Pacjentów. W swojej ofercie wypełnień do zębów mlecznych mamy materiał Twinky star w 7 fantazyjnych kolorach: niebieskim, różowym, seledynowym, pomarańczowym, zielonym, złotym i srebrnym. Mali Pacjenci, którzy mogą zadecydować o kolorze "plomby", entuzjastycznie podchodzą do leczenia.
Jeżeli istnieją wskazania, leczymy zęby mleczne kanałowo, by nie dopuścić do przedwczesnej ich utraty i w konsekwencji do wad zgryzu. W sytuacjach, gdy jedynym postępowaniem leczniczym jest usunięcie zęba, u dzieci stosujemy komputerowe znieczulenie The Wand (zwany przez nas magiczną różdzką) sprawiając, że znieczulenie jest bezbolesne.
LECZENIE ZĘBÓW STAŁYCH NIEDOJRZAŁYCH
Zęby stałe niedojrzałe leczymy podobnie jak zęby stałe całkowicie uformowane, mając jednak na uwadze nieco odmienną budowę anatomiczną tych pierwszych. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie patologii, ponieważ ze względu na słaby stopień mineralizacji, proces próchnicowy w uzębieniu niedojrzałym przebiega znacznie szybciej niż w zębach z zakończonym rozwojem.
PROFILAKTYKA WAD ZGRYZU
Niezmiernie ważną metodą zapobiegającą powstawaniu wad zgryzu jest leczenie zębów mlecznych i niedopuszczenie do przedwczesnej ich utraty. Jeśli jednak nasz młody Pacjent straci ząb, stosujemy utrzymywacze przestrzeni, które zapobiegają niechcianym przemieszczeniom się zębów, a w konsekwencji powstawaniu wad zgryzu.