Naturalne zęby ludzkie zbudowane są z dwóch części: korzeniowej i koronowej. Granica oddzielająca obie części to szyjka zęba. Czynniki chemiczne i fizyczne występujące w jamie ustnej Pacjenta najczęściej powodują uszkodzenia części koronowej zęba. Utrata tkanki szkliwnej może być częściowa lub całkowita. Ubytki częściowe uzupełnia się za pomocą wkładów koronowych typu INLAY lub ONLAY. Umożliwiają one dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Początkowo uzupełnienia te były wykonywane ze złota, obecnie coraz częściej stosuje się materiały estetyczne: ceramikę lub kompozyt. Pamiętajmy, że wypełnienia pospolicie zwane plombami wykonane z ceramiki nie ulegają przebarwieniu i są bardziej wytrzymałe na ścieranie. Tym samym ich żywotność i estetyka jest wielokrotnie dłuższa niż tradycyjnych plomb kompozytowych utwardzanych światłem.
Uzupełnienia porcelanowe INLAY i ONLAY stanowią najnowocześniejsze rozwiązanie i pozwalają na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych.
INLAY i ONLAY mają wiele zalet: są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje głównie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego. INLAY/ONLAY mają przewagę nad wypełnieniem klasycznym, ponieważ wzmacniają ząb o 75% (30-50% przy wypełnieniu klasycznym) , zaś ich średnia żywotność wynosi aż 10 lat ( 5 przy tradycyjnym wypełnieniu).
INLAY to rodzaj wypełnienia ubytku, wkład pokrywający powierzchnie żujące oraz stoki guzków z wyłączeniem – w przeciwieństwie do ONLAY’u – szczytów guzków. Pod wkłady ONLAY lub OVERLAY preparuje się po całą żującą powierzchnię zęba. Wkłady tego typu wykorzystuje się w dużych ubytkach (m.in. w bocznych zębach leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego za pomocą wkładu i korony).
INLAY i ONLAY łączony jest z tkankami zęba za pomocą żywic adhezyjnych, co zapewnia całkowitą szczelność. Eliminowany jest w ten sposób efekt skurczu polimeryzacyjnego, który istnieje podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową.