Most protetyczny jest na stałe osadzoną pracą protetyczną odbudowującą brakujące zęby z wykorzystaniem naturalnych zębów Pacjenta, które sąsiadują z luką. Istnieje możliwość osadzenia na wszczepionych implantach, które stanowią filary mostu.
Prawidłowo zaprojektowany most nie stanowi patologicznego obciążenia dla zębów filarowych, wynikającego z dostawionych zębów. Mosty pozwalają na odtworzenie prawidłowej funkcji żucia, która przy brakach zębowych jest zaburzona. Mosty wiernie odtwarzają kształt i kolor brakującego uzębienia. To uzupełnienie na stałe osadzone w jamie ustnej, zapewniające Pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką.
W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań Pacjenta oraz wymagań stosuje się mosty pełnoceramiczne lub złożone, w których metalowy szkielet pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.
Zalety mostów protetycznych
Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej przy wykorzystaniu zębów własnych.
Mosty mają wiele zalet :
Z uwagi na powyższe zalety mosty protetyczne stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych (wyjmowanych) wszędzie tam, gdzie ich wykonanie jest możliwe (stwierdza się zęby filarowe w odpowiedniej ilości i jakości oraz właściwym położeniu). Z tego względu mosty protetyczne wykonuje się tylko dla odbudowy braków międzyzębowych, bo tylko wtedy są obustronnie dostępne zęby filarowe.
Wady mostów protetycznych
Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału mosty dzielimy na:
Mosty adhezyjne
W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych (szczególnie w odcinku przednim) w naszej placówce z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych tzw. Maryland. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą włókna szklanego. Są jednak spore ograniczenia w stosowaniu mostów adhezyjnych. Wynikają one z prawidłowości bądź nieprawidłowości zgryzowych, które uniemożliwiają jego wykonanie. Innym ograniczeniem są przypadki, w których Pacjenci zaciskają lub zgrzytają zębami. Dlatego też jest to najczęściej rozwiązanie tymczasowe na czas gojenia się implantów.