Samo umieszczenie implantów w kości jest zabiegiem bezpiecznym. Czasami dużo łatwiej wprowadzić implant niż usunąć ząb. Sam zabieg staje się całkowicie bezbolesny już po podaniu zwykłego miejscowego znieczulenia, tego samego, które stosuje się przy usuwaniu zęba. Delikatnie mniej przyjemne odczucie może stanowić jedynie wibracja towarzysząca przygotowaniu miejsca pod implant. Jeśli Pacjent życzy sobie, to można podać środek zapewniający uspokojenie, a nawet zrobić sobie krótką drzemkę. Nie jest jednak zalecana narkoza, gdyż taka jest zupełnie niepotrzebna. U Pacjentów zestresowanych, wymagających dużych i czasochłonnych procedur implantacyjnych bądź potrzebujących dodatkowych zabiegów regeneracji kości istnieje możliwość wykonania tych procedur w znieczuleniu ogólnym.
Zabieg wszczepienia pojedynczego implantu trwa ok. 15 - 25min. Implantacja jest mniejszą ingerencją niż np. usunięcie zgorzelinowego zęba, gdzie mamy do czynienia z wysiewem bakterii do krwioobiegu.
Implant jest sterylny i dodatkowa osłona antybiotykowa zapewnia całkowite bezpieczeństwo naszemu organizmowi. Zazwyczaj zabieg nie wymaga od Pacjenta rezygnacji z pracy lub codziennych obowiązków.
Przez następne miesiące w kości zachodzi tzw. proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością. Okres ten trwa od 6-16 tygodni. Jeśli zabieg implantacji połączony był z zabiegiem regeneracji kości, wówczas okres gojenia trwa dłużej i zależy od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. Po okresie ok. 3-6 miesięcy możemy stwierdzić, iż właśnie odzyskaliśmy utracony korzeń zęba.
Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej zachowamy go do końca życia.
DOKŁADNY PRZEBIEG ZABIEGU – CZĘŚĆ CHIRURGICZNA
Zabieg polega na przeprowadzeniu nacięcia na dziąśle oraz precyzyjnego i delikatnego wykonania w kości małych otworów, w które wkręcane są implanty.
ZABIEG JEDNOETAPOWY
Zabieg jednoetapowy ma tą zaletę, że ingerujemy tylko jeden raz w tkanki otaczające implant. Wymaga on odpowiedniej ilości i jakości kości oraz utrzymania idealnej higieny całej jamy ustnej. Implant po wprowadzeniu na swoje miejsce jest od razu zaopatrzony w śrubę zabliźniającą lub w część do prowizorycznej odbudowy protetycznej. Jeśli wszystko przebiega bez powikłań to po okresie ok. 3 m-cy można przystąpić do etapu ostatecznej odbudowy protetycznej.
ZABIEG DWUETAPOWY
Gdy implantolog zadecyduje, że korzystniej jest wykonać zabieg dwuetapowo to po przygotowaniu miejsca pod planowany implant i wprowadzeniu wszczepu zaszywane jest pole operacyjne. Implant jest całkowicie zagłębiony w kości i niewidoczny - schowany pod dziąsłem. Nacięcie na dziąśle, powstałe podczas zabiegu, zostaje zaszyte a założone szwy zostają usunięte po upływie 7-10 dni.
Następnie po okresie ok. 2-3 m-cy, gdy implant jest już wgojony, przystępujemy do drugiego etapu części chirurgicznej, czyli odsłonięcia górnej powierzchni implantu i założenia na okres ok. 2 tygodni tzw. śruby gojącej. Dziąsło wokół przyszłej korony jest dzięki tej śrubie kształtowane tak, aby wyglądało naturalnie wokół przyszłej korony.
NATYCHMIASTOWA IMPLANTACJA
Niekiedy konieczne jest wprowadzenie implantu bezpośrednio po ekstrakcji (tzw. implantacja natychmiastowa), co skraca czas leczenia i korzystnie wpływa na zachowanie tkanki kostnej i dziąsła wokół implantu. Jednak decyzja o możliwości takiego postępowania jest indywidualnie podejmowana przez lekarza i w dużej mierze zależy od ilości kości w miejscu przyszłego implantu (usuwany ząb nie może być w stanie zapalnym). Często przy takich zabiegach potrzebne jest dodatkowe użycie specjalnych biomateriałów ułatwiających kości regenerację wokół implantu. Zabiegi regeneracji kości przedłużają zazwyczaj czas gojenia do ok. 6 m-cy. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet natychmiastowe obciążenie implantu prowizoryczną koroną.